Loża Dżentelmenów i whisky 

 

Chocolate in a bottle

chocolate

mariaż belgijskiej czekolady i metody szampańskiej (Méthode Champenoise) francuskiego wina.

Rezultatem prac jest ten unikalny produkt, będący eksplozją smaków dla zmysłów; połączeniem musującego białego wina dla smakoszy z południa Francji, wykonane z winogron Chardonnay i naturalnych ekstraktów z kakao i orzechów laskowych.

Podczas degustacji możemy poczuć delikatny zapach orzechów laskowych muśnięty dotykiem czekolady.

Chocolate in a bottle należy serwować w temperaturze 5-7°C.

 

Inchmurrin 2003

Inchmurrin-smallTym razem wybór Loży Dżentelmenów padł na scotch whisky single malt Inchmurrin wytwarzaną w destylarni Loch Lomond w szkockim regionie Highland. Nad pięknym, dużym jeziorem Lomond. Inchmurrin to nazwa największej wyspy na tym jeziorze która zdążyła wpisać się w historię Szkocji. Na tej wyspie stoją ruiny kaplicy z VII wieku w której przysięgę na wierność Szkocji składał sam Robert de Bruce.

Na niezwykłość tej whisky składa się też to że jest ona wytwarzana w unikatowym kotle destylacyjnym typu Inchmurrin. Dodatkowym atutem whisky z tej destylarni jest posiadanie przez nią własnego zakładu bednarskiego który skupuje i przygotowuje beczki do starzenia whisky. Wielką przewaga nad konkurencją jest posiadanie w dzisiejszych czasach rezerw dobrych beczek kiedy inni walczą i negocjują o każdą sztukę na wolnym rynku.

Ponieważ zapasy whisky typu Inchmurrin są dość potężne więc nie mieliśmy problemu z wybraniem tej wyjątkowej beczki. Nasz wybór padł na wypust z 2003 roku, który przez ostatnie 6 miesięcy leżakował w beczce po Sauternes więc bogactwo, słodycz i owocowość naszej whisky jest zapewnione. Rozmiar beczki to Hogshead czyli 250 litrów po tylu latach udało się napełni 292 butelki butelek 0,7.

Whisky zabutelkowaliśmy z mocą beczki czyli w tym wypadku 53,5 % alc. Whisky jest butelkowana bez filtracji na zimno i o kolorze naturalnym aby podnieść jej wartość kolekcjonerską a jej wyjątkowość podkreśla piękna butelka i tuba.

 

BenRiach 1999

benriachW 2014 roku sprowadziliśmy do Polski beczkę whisky z destylarnii BenRiach

Destylowaną w 2014 roku a leżakowaną w beczce o rozmiarze Hogshead 250 litrów typ Virgin Oak. Zostało zabutelkowane z tego 329 butelek o pojemności 0,7 litra.

Whisky ta została opisana w „Whisky Magazin” jako Top 5 października 2015.

SIR COLIN HAMPDEN-WHITE na swoim osobistym blogu opisał tą whisky jako jedną ze swoich ulubionych.

Whisky już dzisiaj uznana za kultową występuje z rzadka na aukcjach whisky gdzie jest rozschwytywana przez kolekcjonerów.

Najdroższa butelka została sprzedana za 1500 pln przy wartości początkowej 200 pln netto

 

 

Macmyrra

mackmyraDruga nasza beczka whisky tym razem od niewielkiej ale już podziwianej na całym świecie destylarni ze … Szwecji.

Wydawałoby się że dziwny wybór? Butelki zostały wyprzedane zanim trafiły do Polski.

Oto opis naszej whisky stworzony przez jednego z czołowych polskich degustatorów

„leżakowała 3,5 roku w 30 l beczkach wykonanych w części z drewna z beczek po bourbonie, w części (denko) z szwedzkiego dębu, wydestylowana w 2011 roku i zabutelkowana z mocą beczki w listopadzie 2014 roku. Aromat bardzo słodki, pralinkowy, do tego maliny moroszka. Smak jest niezwykle przyjemny, słodki, z lekką nutą igliwia, żywicy, poza tym borówki, czereśnie, kandyzowane wiśnie. Finisz długi, a w nim ziarna słonecznika, mleczko zbożowe. Znakomita. „

 

 

Macduff 2003

macduffMacduff to niezwykle rzadko spotykana whisky gdyż niemal cała jej produkcja trafia do whisky typu blended. Produkowana jest w destylarni Macduff w górach Szkocji. Nam po wielu trudach udało się zakupić beczkę z tej destylarni. Nasza whisky przez 8 lat leżakowała w beczce po Bourbonie. Wartość naszej whisky podnosi również fakt że tym razem nie jest ona selekcjonowana tylko przez Lożę Dżentelmenów, ale także przez Berry Bross and Rudd, najstarszą brytyjską firmę zajmującą się kupnem/sprzedażą i selekcją whisky od 1698 roku.
Całe zapasy wyprzedaliśmy w ciągu 4 miesięcy.

 

De Stefani PLAVIS 2015 single barrel No. 189 selected for Loża Dżentelmenów

de-stefani-plavis v1De Stefani do to jedna z najbardziej uznanych włoskich winnic na świecie. Powstała w 1800 roku w regionie Veneto we Włoszech na terenach Colvendrame w Refrontolo, na wzgórzach pomiędzy Conegliano i Valdobbiadene, na północ od Wenecji aż do gliniastych gleb obszaru Piave: Pra’ Longo w Monastier di Treviso i Le Ronche w Fossalta di Piave. Nasi Sommmelierzy wyruszyli do tej winnicy aby znaleźć najlepszą beczkę roku 2015 tak powstało unikatowe 300 butelek pochodzących z jednej beczki numer 189. To doskonałe wino trafiło do Polski w październiku 2017 roku.

 

 

GLEN SCOTIA 2008

gen-scotia

Nasz wybór pochodzi z coraz bardziej docenianej przez koneserów części Szkocji - Campbelltown.

Destylarnia Glen Scotia została założona w 1832 roku przez spółkę Stewart, Galbraith & Co. w regionie Campbeltown na krańcach półwyspu Kintyre w Szkocji. Podczas swojego istnienia destylarnia wielokrotnie zmieniała właścicieli. Dołączyła też do 30 destylarni które zbankrutowały z uwagi na chciwe zwiększanie wielkości produkcji whisky kosztem jej jakości… Dopiero w latach 90-tych uruchomiono ponowną produkcję. W pewnym sensie kluczową rolę odegrał również Springbank (chociaż jak wiadomo raczej się tym nie szczyci) z którego część pracowników zasiliła szeregi Glen Scotia. W 1996 roku produkcja wystartowała w bardzo ograniczonej formie jednak już 4 lata później wszystko ruszyło pełną parą.

Loża Dżentelmenów wyselekcjonowała beczkę numer 426 w której leżakowała whisky wydestylowana w 2008 roku. W beczce tej poprzednio dojrzewał bourbon a nasza whisky to była pierwsza whisky która znalazła się w tej beczce po wspomnianym bourbonie. Dzięki czemu jej aromat i smak są nie zwykle słodki i delikatne pomimo mocy 55,8%. Beczka była w rozmiarze barrel więc nie dziwi że udało się nam napełnić jedynie 234 butelki.

Whisky ta zyskała znakomite noty u specjalistów, pisarzy tematycznych i blogerów. Whisky w 3 miesiące zniknęła z naszych magazynów.

Z usług Loży Dżentelmenów skorzystali między innymi:

 

loga klienci small